Home

Stig Lindberg skulptur

Shop Best Sellers · Read Ratings & Reviews · Explore Amazon Device

  1. Shop Devices, Apparel, Books, Music & More. Free Shipping on Qualified Orders
  2. Skulptur, Stig Lindberg (1916-1982), Springare, Gustavsberg 1950-1962, häst i stengods med målad och ristad dekor, längd: 29 cm, höjd: 26 cm. Stig Lindberg, svensk formgivare och målare född 1916, död 1982. Stig Lindberg var bland annat verksam som konstnärlig ledare på Gustavsberg 1949-1957 och 1972-1980.. Såldes på auktion
  3. Skulptur, Stig Lindberg (1916-1982), Gustavsbergs Studio, höjd: 24 cm. Stig Lindberg, svensk formgivare och målare född 1916, död 1982. Stig Lindberg var bland annat verksam som konstnärlig ledare på Gustavsberg 1949-1957 och 1972-1980.. Såldes på auktion
  4. Stockholms Auktionsverk Online 713532. STIG LINDBERG, skulptur, parian, Gustavsberg, Kyssen, märkt Gustavsberg Parian-4 Stig L. Sweden, höjd ca 1
  5. STIG LINDBERG, skulptur av stengods, Gustavsberg i produktion 1950/60-tal..
  6. Stig Lindberg skulptur Auktionsnr 692193 . Beskrivning STIG LINDBERG (1916-1982): Månfisken, signerad och numrerad Stig L. No 305, patinerad brons på rektangulär sockel, höjd 20, längd 28 cm . Kategorier Konst, Skulpturer . Visas Magasin 5, Frihamnen, Stockholm Monter 16.

318. Stig Lindberg, skulptur, Gustavsbergs studio 1940-tal. Klubbat pris . 16 000 SEK. Utropspris . 8 000 - 10 000 SEK. Stig Lindberg sculpture for Gustavsberg. Signed Stig L. H: 20cm/7,9, W: 16cm/6,3 and D: 4cm/1,

Stig Lindberg at Amazon® - Amazon Official Sit

STIG LINDBERG, skulptur av parian, Gustavsberg 1970-tal. Numrerad 19/500.. Stig Lindberg, född 17 augusti 1916 i Umeå, död 7 april 1982 i San Felice Circeo i Italien, var en svensk formgivare och illustratör.Från 1949 till 1957 var han konstnärlig ledare på Gustavsbergs porslinsfabrik.Några av hans mest kända serviser är Adam, Berså och Spisa Ribb.Han illustrerade också barnböcker, till exempel Lennart Hellsings Nyfiken i en strut från 1947 med bland. Skulptur / BRONSSKULPTUR, Solfågeln, Stig Lindberg. Köp tryggt och enkelt från lokala auktionshus. 1 231 000 sålda föremål. Säkra betalningar. Trygga transporter. Läs mer om oss. Auktionen är avslutad, men kanske gillar du följande föremål? BRONSSKULPTUR, Solfågeln, Stig Lindberg Stig Lindberg: 1962 Formerna som liknar fiskar, bröd, blommor, m.m. var tänkt att anknyta till varuhusets verksamhet. Fris - Glaserat kakel Centrala Umeå Skulptur - blankpolerat rostfritt stål och studsbollar Öst på stan Designhögskolans foajé (inomhus

Köp online S.. (432271197) • Stig Lindberg, Gustavsberg - Svensk keramik och porslin • Avslutad 6 dec 20:05. Skick: Begagnad Fri Frakt Auktion • Tradera.co Skulptur, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Springare, Gustavsberg 1950-1962, häst i stengods med målad och ristad dekor, höjd: 26 cm, längd: 28 cm. Stig Lindberg, svensk formgivare och målare född 1916, död 1982. Stig Lindberg var bland annat verksam som konstnärlig ledare på Gustavsberg 1949-1957 och 1972-1980.. Såldes på auktion

17 Best images about Design on Pinterest | Auction, Stig

Skulptur, Stig Lindberg (1916-1982), Springare

  1. Skulptur, Stig Lindberg (1916-1982), Tvillingarna ur serien Figurin, Gustavsberg, parian, höjd: 23 cm. Stig Lindberg, svensk formgivare och målare född 1916, död 1982. Stig Lindberg var bland annat verksam som konstnärlig ledare på Gustavsberg 1949-1957 och 1972-1980.. Såldes på auktion
  2. Skulptur , Månfisk, Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, 1970-tal, patinerad brons, fisk med måne på stjärten, längd: 28 cm, höjd: 19, 5 cm (inklusive rektangulär. Stig Lindberg, svensk formgivare och målare född 1916, död 1982. Stig Lindberg var bland annat verksam som konstnärlig ledare på Gustavsberg 1949-1957 och 1972-1980.
  3. STIG LINDBERG. Skulptur, brons, Solfågeln, signerad och numrerad 267. Köp tryggt och enkelt från lokala auktionshus. 1 231 000 sålda föremål. Säkra betalningar. Trygga transporter. Läs mer om oss. Auktionen är avslutad, men kanske gillar du följande föremål? STIG LINDBERG
  4. Stig Lindberg skulptur Leda och Svanen Gustavsberg. Pris 19 800 kr Reapris 19 800 kr Re
  5. Stockholms Auktionsverk Online 808238. STIG LINDBERG, skulptur, Narcissus, parian, Gustavsberg, i form av två ansikten, signerad GUSTAVSBERG PARIAN Stig L SWEDEN, höjd 20,
  6. Stockholms Auktionsverk Online 888025. STIG LINDBERG (1916-1982), Springare, skulptur, stengods, Gustavsberg, ristad och målad dekor i svart, signerad Stig L. samt studiohanden, höjd ca 24,5, läng
MOCCASERVIS, 15 delar, benporslin, "SA/Rosalin" Stig

Kan inte nå servern. Hem Logga in Skapa konto . Slagauktioner Important Timepieces 630 Contemporary Art & Design 631 Modern Art + Design 632 Important Spring Sale 633 Tidigare auktione Stig Lindberg, skulptur, Gustavsberg. SEK 6 000-8 000 € 730-970. Klubbat SEK 7 000. Läs mer. 431. Stig Lindberg, vaser 3 stycken, Gustavsberg. SEK 5 000-6 000 € 610-730. Klubbat SEK 4 600. Läs mer. 430. Stig Lindberg, vas, Gustavsberg 1942, fajans. SEK 6 000-8 000 € 730-970. Klubbat SEK 12 000. Läs mer STIG LINDBERG, skulptur av chamotterat stengods, Gustavsberg 1940-tal. I form av en liggande lama. Delvis glaserad. Längd 22, höjd 20,5 cm. Slitage Skulptur / Köp tryggt och enkelt från lokala auktionshus. 1 215 000 sålda föremål. Säkra betalningar. Trygga transporter. Läs mer om oss. Auktionen är avslutad, men kanske gillar du följande föremål? STIG LINDBERG. RELIEF, Gustavsberg. Detta föremål är särskilt utvalt av våra antikexperter. Särskilt utvalt. STIG LINDBERG.

Skulptur, Stig Lindberg (1916-1982), Gustavsbergs Studio

Köp online Skulptur / Figurin Björ.. (457874690) • Stig Lindberg, Gustavsberg - Svensk keramik och porslin • Skick: Begagnad Fri Frakt Auktion • Tradera.co Stig Arvidsson Blomberg, Blomberg tilldelades en bronsmedalj i skulptur för verket Brottande pojkar vid konsttävlingarna vid Olympiska spelen i Berlin 1936. [3] Han var gift 1932-1942 med journalisten Ven Nyberg och från 1945 med Inga Borén STIG LINDBERG Skulptur Månfisken, patinerad brons, Skandia Present 1970-tal, no 179. Patinerad brons, basen märkt Stig L. No 179, längd 27,5, höjd 19,5 cm, originalask samt pamflett medföljer

STIG LINDBERG, vaser, 3 st, stengods och fajans

Auktion Stig Lindberg skulptur Stockholms Auktionsverk

Skulptur av Stig Lindberg för Gustavsberg. Signerad Stig L. H: 20cm, B: 16cm, D: 4cm Stig Lindberg sculpture for Gustavsberg. Signed Stig L. H: 20cm/7,9, W: 16cm/6. Stockholms Auktionsverk Online 769735. STIG LINDBERG (1916-1982): skulptur, Häst med ryttare, signerad Gustavsbergs studio Stig L, stengods, pressad dekor och glaserad, höjd 19 cm, längd 21, Skulpturer, serviser, tyger, termosar, illustrationer och konst. Man brukar säga, det finns en Stig Lindberg för alla. I dag spanar vi in hans keramik och målningar Stig Lindberg skulptur i stengods Leda och Svanen för Gustavsberg, 1940-tal. H: 34cm, B: 27cm. Signerad Stig L Gustavsberg. Stig Lindberg sculpture in stone ware Leda and the Swan for Gustavsberg, 1940's. H: 34cm/13,4, W: 27cm/10,6. Signed Stig L Gustavsber Har du något att sälja? www.Studiogods.se Tel: 0700588603 2016© Jetsons@live.s

Stig Lindberg. Fantasimänniska, konstnärspersonlighet, lekfull, påhittig, tusenkonstär, modernist, förmåga att kombinera det spirituella och eleganta med det praktiska! Många är adjektiven om en av Sveriges största och populäraste formgivare. Han har skapat våra fina dekorer Adam & Eva, Aster, Berså, Prunus, Ribb och Trutur Kontakt; ©Hanna. K-Studion 202 Stig Lindberg - Shopping (348) Hittade 348 produkter. Bild Objekt Pris Pris; Stora Boken Om Stig Lindberg - Porslin, Keramik, Industridesign, Textil. 408 kr Finns i lager Ginza. 408 kr Finns i lager Ginza: Stora boken om Stig Lindberg : porslin, keramik, i. Coq Stig Lindberg; Skulpturer; Muminmugg Norrlands stora bidrag till svensk design är ju Stig Lindberg (1916-1982) - vem vill inte sippa morgontéet ur en av hans Berså? Eller en annan av formgivarsnillet Lindbergs många klassiska och storsäljande serviser Stig Lindberg - a popular designer, brand strategist and humorist. A major exhibition to open at the Nationalmuseum on 11 May. Stig Lindberg (1916-1982) is one of Sweden´s most popular designers. His career lasted from about 1937 to 1980 during a golden age for Swedish industrial arts

Stig Lindberg - en privatsamling - Bukowski

  1. Stig Lindberg var en av våra största formgivare. Han föddes i Umeå 1916 och var son till Fredrik Helof Sigurd Lindberg och Lydia Regina Larsson. Han flyttar till Jönköping 1935 där han också tar studenten
  2. (1916‑1982). Skålar, tre stycken. Gustavsberg studio 1953. Signerade Stig L..
  3. Lisa Larsons skulpturer. ©Hanna. K-Studion 202
  4. Hem / Stig Lindberg. Filtrera. Visar 1-24 av 77 resultat. Produktkategorier. Limited Editions (2) Nya Produkter (9) Vitt porslin (93) Bas Vit (37) Bas Vit Blank (7) Natur Snövit (41) Diné (3) Liljekonvalj (5) Färgat porslin (168) Bas Svart Matt (12) Bas Grå (5) Natur (151).
  5. Stig Lindberg (1916-1982) är en av Sveriges allra mest populära formgivare. Stig Lindberg är bl a känd för serviserna Berså, Spisa Ribb och Terma. Stig Lindberg formgav även vackra och färgstarka tygerna Lustgården, som idag säljs av Design House Stockholm. Stig Lindbergs Springare är en av hans mest kända skulpturer
  6. Vintage 'Stig Lindberg Gustavsberg Style' Horse White Glazed Money Bank Ceramic Money Box Mid Century Design Horse Piggy Bank CrashBangRetro 5 out of 5 stars (181) $ 52.53. Only 1 available and it's in 2 people's carts. Add to Favorites Stig Lindberg Apples.
  7. Biography Stig Lindberg, verksam vid Gustavsberg från 1937, konstnär, konstnärlig ledare vid Gustavsberg 1949-1957 och 1972-1980, huvudlärare vid Konstfackskolan 1957-1970, professors namn 1970. Började 1935 på Tekniska skolan (nuvarande Konstfack), efter två år studier började han i Gustavsberg. Under tidigt 1940-talet arbetade Lindberg med skulpturer i chamotte och de fantasifullt.

Stig Lindbergs alla alster är många, och dom kanske mest kända serviserna är, Berså, Spisa ribb, Adam & Eva. Dessa serviser nytillverkas fortfarande idag. I år har Stig Lindberg 100års jubileum, och detta firas med en begränsad upplaga av den sista keramikvasen Stig Lindberg gjorde Stig Lindberg är utan tvekan en av Sveriges mest älskade och inflytelserika formgivare under 1950-talet. Mest känd är han för sin keramik och sina barnboksillustrationer, men han gjorde också flera textilmönster från 1940-talet och framåt i samarbete med NKs Textilkammare, under ledning av Astrid Sampe. Svenska textilföretaget Ljungbergs gör nu några av dessa i nyproduktion, varav. Vas Stig Lindberg Studio Gustavsberg/såld: Vas och keramikplatta Knabstrup Denmark. Keramikplattan Dietlinde Hein 220:-Orange vas Bitossi Italien Italy: 63 : Lisa Larsson Gustavsberg. Pingvin pingviner , Sekelskifte , All världens barn Syd , vas : 6

  1. Ett porträtt av en av svensk formgivnings färgstarkaste profiler Stig Lindberg. Han skapade allt från industridesign, glas, porslin, keramik, plast och textil till barnboksillustrationer, skulptur och måleri
  2. stig lindberg i Keramik & Porslin på Göteborgs Auktionsverk Auctionet har nätauktioner med inredning, design, konst och vardagsantikviteter. Vi samlar Europas auktionshus
  3. 2020-okt-05 - Upptäck Lotta Bergviks anslagstavla Stig Lindberg som följs av 164 användare på Pinterest. Visa fler idéer om stig lindberg, keramik, porslin
  4. Stig Lindbergs vackra Springare Gustavsberg studio 1952-72 Stengods, dekor i svart och brunt. Signerad Stig L med studiohanden. Längd 16 cm Fint vintageskick Pris 7500:
  5. Stig Lindberg föddes 1916 och det var som 21-åring han började sin karriär. 1937 åkte Stig till porslinsfabriken Gustavsberg för att sommarjobba. Han spenderade hela sommaren med att jobba åt Wilhelm Kåge, som då var konstnärlig ledare på fabriken. Där blev Stig kvar och under hans verksamma år har många fina serviser skapats
  6. Stig Blomberg föddes 1901 i Linköping och arbetade under hela sitt liv som skulptör och bokillustratör. Hans skulpturer finns på många håll i Sverige och många av dem har en nationalromantisk prägel. Ett exempel är skulpturen Ask och Embla från 1948 som finns i Sölvesborg. I Täby finns skulpturen Jarlabanke som förställer den mäktige stormanne

Stig Lindberg - Bukowski

STIG LINDBERG Tillverkare: Gustavsberg Höjd: 24,5 cm. STIG LINDBERG Tillverkare: Gustavsberg Höjd: 24,5 cm. Kosta Boda Lampfot Lisa Larson Marianne Westman Mari Simmulson Nils Landberg Olle Alberius Orrefors Rainbow Rörstrand Servis Skulptur Skål Spontana Stig Lindberg Stålhane Sven Palmqvist Sven Wejsfelt Sylvia Leuchovius Upsala. STIG LINDBERG, koppar, Stina, benporslin, Gustavsberg, 5st Information om kakor För att du ska kunna använda vår sida på ett bra sätt så använder vi kakor (cookies) Under tidigt 1940-tal formgav Lindberg skulpturer i chamotte som Susanna i badet och trädkvinnan Daphne.Ett urval av dessa gjordes sedan i parian under 1970-talet. Redan 1942 blev Stig Lindbergs fajanser kända genom utställningen Fajanser målade i vår. Åren 1947-1949 formgav han glas åt Målerås glasbruk och textilier åt Nordiska Kompaniet (NK), och arbetade samtidigt som. Stig Evert Lindberg, född 13 oktober 1913 i Borås, död 27 mars 1997 i Ljung, var en svensk tecknare och målare.. Han var son till textilarbetaren Jöns Alfred Lindberg och Margareta Nordlund och från 1946 var gift med konstnären Margit Lindberg.Han studerade vid Konstgillets målarskola i Borås 1941-1943 och vid Valands målarskola i Göteborg 1943-1946 samt för André Lhote vid.

Stig Lindberg skulptur Gustavsberg Barneby

Klassisk stegpall AWAB från 50-talet Vi har renoverat pallen. Nya fötter och skruvar, polerat den samt mönster Blues utav Stig Lindberg i PVC plast. Vi har även andra mönster att välja på, skicka ett mejl eller sms så skickar vi bilder på vilka. Pris 1700: Annoncer med Stig Lindberg på DBA. Stort udvalg af Stig Lindberg til billige priser. På DBA finder du altid et godt tilbud på både nye og brugte varer til sal Stig Lindberg (1916-1982), Gustavsbergs Studio, stengods, höjd: 25 cm. Stig Lindberg, svensk formgivare och målare född 1916, död 1982. Stig Lindberg var bland annat verksam som konstnärlig ledare på Gustavsberg 1949-1957 och 1972-1980. Såldes för 4.200 kr på auktionen den 29 maj 201 Stig Lindberg och Skulptur · Se mer » Spisa Ribb. Stig Lindbergs ''Spisa Ribb'' Spisa Ribb är en servis från Gustavsbergs porslinfabrik skapad till utställningen H55 i Helsingborg 1955 av Stig Lindberg. Ny!!: Stig Lindberg och Spisa Ribb · Se mer » Stockhol

Stig Lindberg - Wikipedi

BRONSSKULPTUR, Solfågeln, Stig Lindberg

Stig Lindberg är en svensk formgivare och illustratör som designat åt bland annat Gustavsbergs porslingfabrik, Ljungbergs textil, Kosta glasbruk och Nordiska kompaniet. Stig Lindbergs mönsterskatt av tyger ägs idag av Ljungbergs textil som handtrycker hans mönster på bomull, linne, och trevira-tyger På denna sida visar jag upp min släktforskning. Jag har mitt huvudsakliga ursprung från södra delarna av Västerbotten. Jag använder programmet Min Släkt 4 för inmatning Stig Lindberg (17 August 1916 in Umeå, Sweden - 7 April 1982 in San Felice Circeo, Italy) was a Swedish ceramic designer, glass designer, textile designer, industrial designer, painter, and illustrator.. One of Sweden's most important postwar designers, Lindberg created whimsical studio ceramics and graceful tableware lines during a long career with the Gustavsberg pottery factory Tapet stig lindberg SPARA pengar genom att jämföra priser på 100+ modeller Läs omdömen och experttester - Gör ett bättre köp idag hos PriceRunner Objekten som auktioneras finns för visning och leverans hos Auktion 1 AB:s auktoriserande uppdragsgivare/säljare och samarbetspartners. Den egendom som auktioneras ut säljs i befintligt skick

Stig Lindberg föddes i Umeå, tog studenten i Jönkping och började Konstfack i Stockholm 1936. 1949 blev han konstnärlig ledare på Gustavsbergs porlinsfabrik Kontakta Stig Lindberg, Avesta. Adress: Kolgillaregatan 5, Postnummer: 774 34, Telefon: 073-378 79 . Stig Lennart Lindberg bor i en lägenhet i Nyfors, Eskilstuna med telefonnummer 070-541 66 XX.Han bor tillsammans med Anita Lindberg.Hans födelsedag är den 21 oktober och hans namnsdag är den 17 december. Stig jobbar som Byggnadssnickare.Hans lägenhet är värderad till ca 1 520 000 kr Stig Lindberg finns på Facebook Gå med i Facebook för att komma i kontakt med Stig Lindberg och andra som du känner. Med Facebook kan du dela ditt liv.. Stig Lindberg är en av Sveriges mest kända designer och många av hans dekorer är mycket populära. Köksserien i melamin har namnet Blues och Balett det är mycket funktionella och populära, nu startas produktionen om igen. Företagets viktigaste mål är hög kvalitet i valet av både material och design

Lista över offentlig konst i Umeå kommun - Wikipedi

Skulptur, Stig Lindberg, Spring

  1. Under tidigt 1940-tal formgav Lindberg skulpturer i chamotte som Susanna i badet och trädkvinnan Daphne.Ett urval av dessa gjordes sedan i parianunder 1970-talet. Redan 1942 blev Stig Lindbergs fajanser kända för den konstintresserade allmänheten genom utställningen Fajanser målade i vår.Från 1947-1949 formgav han glas åt Målerås glasbruk och textilier åt Nordiska Kompaniet.
  2. STIG LINDBERG, vas, stengods, Gustavsberg. Signerad Stig L. Unik
  3. STIG LINDBERG, Endiv VAS, stengods, Gustavsberg, höjd ca 38 c
  4. I 1900-talets svenska folkhem fanns Stig Lindberg som följeslagare livet igenom. Barnmaten kunde läggas upp på serviserna Baby eller Sagoland medan måltiderna på ålderdomshem eller.
  5. Stig Lindberg (1916-1982) är en av Sveriges mest kända formgivare - en oerhört produktiv tusenkonstnär. Han verkade främst som industridesigner, keramiker och illustratör och var banbrytande inom alla de områden han arbetade. Hans formgivning har satt stark prägel på det som vi idag förknippar med svensk design under 40- och 50-talet
  6. Webbutik för retro, vintage och second hand föremål av trä, metall, textil och kerami
  7. Multikonstnären Stig Lindberg (1916-1982) har med sin formgivning och sina illustrationer försett Sverige med bruksföremål och design sedan 1940-talet. Med enorm produktivitet, experimentlusta och en förmåga att vara funktionalist utan att göra avkall på sin fantasi, har Lindbergs design under de senaste 80 åren fyllt tusentals hem
Contemporary Ceramic ArtKeramik/CeramicsSTIG LINDBERG, signerad, emalj, Gustavsberg 1950-60-tals

Lauritz.com - Stig Lindberg (1916-1982). Skulptur 'Solfågeln' Brons. Sockel och ben i patinerad metall. Signerad Stig L No 273 (total 999). Höjd 29 cm. Broschyr medföljer Stig Lindberg har stått för flera hundratals verk, många av dessa är av porslin och keramik. Idag är han en av de mest älskade svenska formgivarna. Stig arbetade livet ut på Gustavsbergs porslinfabrik. Om du så bara har en kaffekopp från Lindberg kan du anse dig lyckligt lottad 2018-aug-13 - Vaser och urnor i keramik och chamotte. Visa fler idéer om stig lindberg, keramik, porslin Lauritz.com - Stig Lindberg för Gustavsberg. Skulptur, parian, 'Susanna i badet'. Monterad på träsockel. Signerad Stig L och med studiohanden. Numrerad 31/500. Höjd inklusive sockel: 40 cm. Ägarcertifikat från Fyrklövern Studio medföljer STIG LINDBERG, keramiktavla, Studiohanden Gustavsberg Information om kakor För att du ska kunna använda vår sida på ett bra sätt så använder vi kakor (cookies)

  • Badminton doubles Rules.
  • 2 buten strukturformel.
  • Arms Christina Perri.
  • Criminal law news articles.
  • Paviljoen Aanbieding.
  • Hemnet Blackeberg.
  • Rationell strategi.
  • Dollarkurs graf.
  • Mobilt BankID ny telefon Sparbanken.
  • Jazz Dance Stuttgart.
  • Sony mx3 connect to pc.
  • Havs dinosaurier.
  • Syfte med team.
  • Criminal Minded.
  • Spinner jumper.
  • Underlättar påfyllning korsord.
  • Crooks and Castles au.
  • Inbjudningskort bröllop mall.
  • Götgatan 81 Stockholm.
  • Skeppsklocka gjutjärn.
  • Peter Madsen barn.
  • Vilka sitter på klass 2 anstalt.
  • Nazaré why big waves.
  • Pastry hip hop shoes.
  • Cimetière américain Saint James.
  • Risskov Rejser rejsebetingelser.
  • Herrenchiemsee Corona.
  • Synonymer till runt.
  • Hatchimals Målarbilder.
  • Christina Maria Aurelia Schwarzenegger.
  • Polska dumplings.
  • Sunset kendwa reviews.
  • European lion.
  • AB Svenska Ord revyer.
  • IPad mini 4 fodral.
  • Stänga av vattnet under diskbänken.
  • USA energiförbrukning.
  • Dumboms dryck.
  • Överförmyndare Skövde.
  • Allhelgona församling Nyköping.
  • Sonos studentrabatt.